Cupa României: Dunărea Călărași, ultima calificată în sferturiSportPictures.eu
01 Nov 2018

Cupa României: Dunărea Călărași, ultima calificată în sferturi

Ultima partidă din programul optimilor Cupei României s-a jucat la Călărași între Dunărea și FCSB. Cu un lot decimat în compartimentul defensiv, tehnicianul Nicolae Dică a optat să-i trimită în teren pe Jakolis și Mihai Roman fundași laterali, în centru făcând pereche Filip și Junior Morais.

Formula s-a dovedit a fi necâștigătoare la fazele fixe, elevii lui Dan Alexa punctând în două rânduri în urma unor cornere. Imediat după pauză, în minutul 47 Șeroni a profitat de o ieșire neinspirată a portarului Vlad la un corner executat de pe partea stângă și a trimis balonul în plasă cu capul, apoi în minutul 81 a fost rândul lui Dobrosavlevici să penalizeze poziția inertă a roș-albaștrilor la un corner executat de pe aceeași parte și să reia nemarcat cu capul în plasă. Sângele tânăr trimis în teren de Nicolae Dică, Moldovan și Cristian Dumitru, colaborează pentru golul ce a readus speranța pentru roș-albaștri. Moldovan a driblat îndelung în careul Dunării și a tras puternic, dar pe direcția lui Lungu, iar Dumitru a urmărit respingerea portarului și a reluat cu capul în poarta goală din mijlocul careului.

Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la final, astfel încât Dunărea Călărași s-a impus cu 2-1 și se alătură celorlalte 7 formații care vor evolua în sferturile de finală.