Cupa României: Dunărea Brăila, prima echipă calificată în Final FourRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Mar 2018

Cupa României: Dunărea Brăila, prima echipă calificată în Final Four

La Brăila s-a jucat astăzi prima întâlnire din programul sferturilor de finală ale Cupei României Fan Courier la handbal feminin, o partidă interesantă între HC Dunărea Brăila și CSM Bistriţa. Gazdele s-au impus cu 28:25 (16:15), bistrițencele reușind să facă față ritmului impus de gazde până spre finalul meciului, diferența fiind stabilită în ultimele minute de joc de la 22:22 în minutul 54.

Așadar, HC Dunărea este prima echipă calificată pentru turneul Final Four ce va avea loc în perioada 30 martie – 1 aprilie, celelalte trei formații urmând a se desemna mâine și poimâine în urma partidelor ce se vor disputa în Capitală, la Roman și la Brașov.

Întâlnirea de mâine din Sala Polivalentă din Capitală este de departe capul de afiș al acestei faze. Proaspăt calificate în sferturile de finală ale EHF Champions League, CSM București va căuta să facă o serie de reglaje în jocul său într-o partidă contra unui adversar incomod, HC Zalău. Ambițiosul antrenor Gheorghe Tadici va căuta să exploateze vulnerabilitățile campioanei și să provoace o nouă surpriză, la fel ca oltencele de la SCM Craiova.