Cupa României: Dinamo păstrează trofeul după un meci dramatic cu CSA SteauaSorin Danielciuc / SportPictures.eu
15 Mai 2022

Cupa României: Dinamo păstrează trofeul după un meci dramatic cu CSA Steaua

În Sala Sporturilor din Constanța a fost astăzi ziua finalelor Cupei României la handbal masculin. În lupta pentru trofeu s-au întâlnit Dinamo București și CSA Steaua, jocul ridicându-se la nivelul spectacular așteptat.

Cele două formații s-au reîntâlnit la patru zile de la meciul din campionat în care Dinamo s-a desprins confortabil după pauză, scenariul întâlnirii de astăzi fiind diferit. CSA Steaua a avut un avans de trei goluri la pauză, 16:13, Dinamo a revenit și avea două goluri 24:22 în minutul 56, roș-albaștrii au redus din diferență, dar până la final au ratat o aruncare de la 7 metri și un atac în superioritate numerică.

Dinamo a câștigat cu 24:23 (13:16) și a intrat în posesia celei de-a șaptea Cupe a României.

În finala mică, gazdele de la HC Dobrogea Sud au câștigat cu 22:20 (11:11) în fața celor de la Minaur Baia Mare și au intrat în posesia medaliilor de bronz.