Cupa României: Dinamo gestionează mai bine prelungirileRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Dec 2015

Cupa României: Dinamo gestionează mai bine prelungirile

Dinamo a fost echipa pozitivă în cel de-al doilea sfert de finală al Cupei României desfășurat astăzi. Pe stadionul din Ștefan cel Mare, ”câinii roșii” au mușcat rapid din Astra, o echipă inexpresivă în atac și inertă în apărare.

Gnohere a deschis scorul în minutul 16 după o fază fixă, altădată ușor de gestionat de elevii lui Șumudică. Cornerul executat de Anton a fost prelungit de Rotariu până la Gnohere care a reluat cu capul de la limita careului mic al lu Lung junior. Silviu Lung junior a fost singurul giurgiuvean care a adus aminte de echipa de pe primul loc al Ligii 1 prin intervențiile la șuturile lui Fai și Palic din prima repriză, ca și la încercarea aceluiași Fai de a-l învinge cu un șut la colțul lung în primele minute de la reluare.

În minutul 64 gazdele au cerut penalty la hențul lui Teixeira, dar arbitrul Horațiu Feșnic a lăsat jocul să continue. Cu 20 de minute înainte de final Marius Șumudică a părăsit arena și s-a îndreptat spre Spitalul de Urgență acuzând o stare medicală proastă, iar acest șoc i-a trezit pe elevii săi. După o bară a lui Daniel Niculae în minutul 82, Astra reușește să egaleze prin Enache cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă. Era primul minut suplimentar și gândurile majorității spectatorilor se îndreptau spre prelungiri, dar Palic nu a fost de acord și a înscris pentru 2-1 și calificarea lui Dinamo în penultima fază a competiției.

Dinamo - Astra 2-1 (1-0)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas – Corbu, Puljic, Mevlja, Fai – Nedelcearu, Anton – C. Matei (min. 67 Vojnovic), D. Rotariu (min. 79 Gavrilă), Palic – Gnohere (min. 62 Essombe)

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung jr. – Queiros, Geraldo, Dandea (min. 46 Al. Ioniţă II), J. Morais – Lovin, Boldrin (min. 67 D. Florea) – G. Enache, Budescu, Teixeira – Alibec (min. 73 D. Niculae)

Celelalte meciuri ale sferturilor de finală ale Cupei României se dispută după următorul program:

Miercuri, 16 decembrie, ora 20:30