Cupa României: Clujenii elimină deținătoarea trofeuluiFlaviu Buboi / SportPictures.eu
15 Ian 2020

Cupa României: Clujenii elimină deținătoarea trofeului

U-Banca Transilvania Cluj este a treia formație ce va fi prezentă în turneul Final Four al Cupei României la baschet masculin programat în week-end-ul 8-9 februarie. Elevii lui Mihai Silvășan au pierdut la limită în sala ”Transilvania” contra celor de la CSU Sibiu la capătul unei partide cu final electrizant.

Veniți după o victorie categorică la 19 puncte în manșa tur, clujenii au condus ostilitățile o bună parte a partidei și la jumătatea sfertului 3 aveau un avantaj de 15 puncte pe tabelă, 43:58, însă sub impulsul tribunei jucătorii pregătiți de Dan Fleșeriu au recuperat incredibil și cu mai puțin de 5 minute până la ultima sirenă conduceau cu +10, 77:67, și au aprins flacăra speranței în sufletele suporterilor lor. Două triple ale lui Ate le-au domolit, însă, entuziasmul și după ce Zganec a egalat de la linia de libere, ”ex-ul” Torok a stabilit rezultatul final, 78:77, tot de la linia de libere.

Omul meciului a fost ”vulturul” Barry Stewart cu 19 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, fiind secondat la capitolul indexului de eficiență de reprezentantul oaspeților Darko Planinic, singurul jucător în double-double cu 14 puncte înscrise și 11 recuperări.

Așadar sibienii rămân doar cu satisfacția unei victorii în fața rivalilor, care cu un scor general de 160:142 se alătură celor de la SCM Timișoara și Dinamo Știința București în careul de ași care va fi completat mâine la finele partidei din Bănie dintre SCMU Craiova și CSM CSU Oradea.

Iată programul și rezultatele manșei retur a sferturilor de finală:

Miercuri, 8 ianuarie

BCMU FC Argeș Pitești - CS SCM Timișoara  75:61 (25:7, 18:22, 14:14, 18:18) – în tur 66:91

Dinamo Știința București - Steaua București  78:66 (20:18, 21:15, 16:9, 21:24) – în tur 78:83

Miercuri, 15 ianuarie

BC CSU Sibiu - U-Banca Transilvania Cluj  78:77 (16:24, 25:22, 13:17, 24:14) – în tur 64:83