Cupa României: Cluj-Napoca - CSU Alba Iulia 63-62Mircea Rosca / SportPictures.eu
08 Dec 2015

Cupa României: Cluj-Napoca - CSU Alba Iulia 63-62

CS Universitatea Cluj-Napoca a învins-o pe CS Universitatea Alba Iulia cu scorul de 63-62 (16-15, 11-17, 12-16, 24-13), luni seara, în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca, în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin.

''U'' a obținut victoria după ce Sonia Ursu a transformat doar una din cele două aruncări libere primite cu patru secunde înainte de finalul partidei. Oaspetele aveau un avans de zece puncte înaintea ultimului sfert, 49-39.

Cele mai bune clujence au fost I. Ajanovic, cu 18 puncte, 9 recuperări, și V. Young, cu 17 p, 9 rec. MVP-ul oaspetelor a fost A. Webb, cu 22 p, 3 rec.

Manșa secundă va avea loc pe 15 decembrie, la Alba Iulia.

sursa: agerpres.ro