Cupa României: Chindia și Universitatea Craiova, primele formații ce urcă în optimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Nov 2020

Acest sfârșit de săptămână este dedicat partidelor din șaisprezecimile de finală ale Cupei României, fază în care intră în scenă și formațiile din Liga 1.

Gongul de start s-a dat la Giurgiu, unde pe o ceață deasă Chindia Târgoviște a jucat rolul de gazdă pentru FC Hermannstadt, echipă în fața căreia nu reușise până astăzi să se impună în cele 8 meciuri directe. Mai mult decât atât, sibienii i-au eliminat pe târgovișteni în aceeași fază a ediției anterioare a competiției, însă în această seară elevii lui Emil Săndoi au reușit să își ia revanșa și să treacă în optimi după lovituri de departajare. Sibienii au deschis scorul prin Jo Santos din lovitură liberă în minutul 41, dar târgoviștenii au egalat două minute mai târziu prin Cherchez. Chindia a rămas în 10 după eliminarea lui Fomba în minutul 80, echilibrul numeric restabilindu-se în ultimul minut al timpului regulamentar după ce și Romario Pires a primit al doilea cartonaș galben. Egalitatea a persistat și după prelungiri, astfel încât s-a ajuns la lovituri de departajare, unde FC Hermannstadt a început cu stângul prin ratarea lui Buzan. Popa a marcat pentru Chindia, apoi Addae a ratat și el pentru sibieni, după care Neguț, Iacob și Neicuțescu au transformat pentru Chindia, transformările lui Vodă și Fortes nemaicontând pentru sibieni. Așadar, Chindia este prima calificată în optimi.

Cea de-a doua partidă s-a disputat pe ”Ion Oblemenco” între Progresul Spartac și Universitatea Craiova, oltenii beneficiind de bunăvoința echipei de liga a 3-a de a disputa meciul pe arena din Bănie. După ce au tremurat în minutul 13 la imensa ratare a lui Mihai Ion, șut din mijlocul careului peste transversală, jocul a fost un galop de sănătate pentru elevii lui Corneliu Papură, care au avut nevoie de 29 de minute pentru a deschide scorul, autor Mamut. Scăpați de presiune, oltenii s-au dezlănțuit și până la pauză Bic (min. 35) și Ofosu (min. 45) au majorat diferența de pe tabelă. În minutul 57 Bălașa a făcut 4-0 dintr-un penalty acordat în urma faultului portarului Voican asupra lui Bărbuț, apoi tabela a fost închisă de Mamut în minutul 84 cu un șut din întoarcere.

Programul integral al șaisprezecimilor de finală este următorul:

Vineri, 27 noiembrie

Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt   5-3 d.l.d. (1-1, 1-1)

Progresul 1944 Spartac – CS Universitatea Craiova  0-5 (0-3)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad, ora 13:00

SCM Gloria Buzău – FCSB  0-3 la ”masa verde”

Partida SCM Gloria Buzău – FCSB este câștigată de FCSB cu 3-0 la ”masa verde” după ce clubul buzoian a anunțat că ”trei dintre membrii staff-ului tehnic și zece sportivi ai secției fotbal a clubului buzoian au fost depistați pozitiv”. Regulamentul Cupei României pentru ediția în curs nu permite reprogramarea partidelor care nu se pot disputa din cauza focarelor de coronavirus.