Cupa României: Campioana ajunge cu emoții în Final FourRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mar 2018

Cupa României: Campioana ajunge cu emoții în Final Four

Un nou meci cu sincope pentru CSM București, de data aceasta în Sala Polivalentă din Capitală contra celor de la HC Zalău într-un meci din sferturile de finală ale Cupei României Fan Curier. Campioana a reușit să facă diferența în ultimul sfert de oră după ce elevele lui Gheorghe Tadici au controlat startul de partidă și au ținut ritmul cu formația calificată în sferturile de finală ale EHF Champions League.

Zălăuancele conduceau surprinzător cu patru goluri în minutul 19, 7:11, apoi cu 9:13, dar elevele lui Helle Thomsen au avut o perioadă bună și au egalat la 14 prin Majda Mehmedovic în minutul 27. Extrema muntenegreancă este și protagonista unui moment mai puțin plăcut două minute mai târziu când este eliminată cu cartonaș roșu și ulterior albastru pentru injurii adresate arbitrilor. La pauză oaspetele intră la cabine cu un avantaj de trei goluri, 14:17, iar avantajul de pe tabelă a redevenit +4 în startul părții secunde și s-a menținut de la 15:19 până la 18:22 în minutul 40, apoi urmează o nouă perioadă de cinci minute în care gazdele au înscris de cinci ori consecutiv și au trecut la conducere. Egalate la 23, ”tigroaicele” apelează la resursele secrete și fac 28:24 cu patru minute înainte de final după care au redus ritmul până la final, când tabela indica 29:27.

Așadar, un nou meci cu perioade de umbră în jocul campioanelor, care au salvat calificarea pe câteva puseuri de joc de calitate în care Neagu și Gullden au făcut diferența.

În cealaltă partidă a zilei, CSM Roman a trecut fără emoții de Danubius Galați și și-a câștigat dreptul de a evolua în turneul Final Four din perioada 30 martie – 1 aprilie. Ultimul sfert de finală se dispută mâine în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din orașul de sub Tâmpa între Corona Brașov și HCM Rm. Vâlcea.