Cupa României: Calificare la potou. FCSB completează careul semifinalistelorSportPictures.eu
05 Mar 2020

Cupa României: Calificare la potou. FCSB completează careul semifinalistelor

FC Hermannstadt a avut 10 minute de efuziune în partida de pe teren propriu cu FCSB din sferturile Cupei României, dar calificarea a dispărut ca o fata morgana în numai 6 minute de pe finalul jocului.

Roș-albaștrii au sosit la Sibiu după o serie de rezultate mai puțin îmbucurătoare pentru fanii ei și competiția knock-out este una perfectă pentru redobândirea moralului sau pentru subminarea lui. Elevii lui Bogdan Vintilă au început bine, cu un șut cu efect al lui Moruțan respins de Novo din plonjon în minutul 3, însă gazdele erau hotărâte să-și depășească condiția de echipă de play-out și zece minute mai târziu Rimane a reluat din voleu dintre Panțîru și Olaru pentru a trimite peste transversală din zona punctului cu var.

Destul de pragmatic, jocul a oferit faze mai interesante abia după pauză, în minutul 47 Dumitriu ratând întâlnirea cu balonul centrat de Yazalde după o cursă în flancul drept, apoi zece minute mai târziu Yazalde a ratat de puțin ținta în urma unui șut de la 20 de metri. Olaru îl imită în minutul 69 a cealaltă poartă, după care în minutul 74 Florinel Coman a ratat o ocazie imensă reluând din prima de la 7 metri centrarea cu piciorul stâng a lui Crețu. Ratarea s-a răzbunat un minut mai târziu, când Debeljuh a fost lăsat singur cu Vlad de șarja de contraatac purtată de Dumitriu, iar vârful de atac l-a executat pe portarul roș-albaștrilor cu o scăriță de efect. Sibienii fac cu greu față ofensivei oaspeților și Dobrosavlevici este neinspirat în minutul 84 când a împins în plasa propriei porți balonul centrat de Crețu. Încrezători după obținerea egalării, elevii lui Bogdan Vintilă dau lovitura în ultimul minut al timpului regulamentar în urma unei combinații de efect dintre Florinel Coman și Man, ultimul pasând cu călcâiul șeptarului, care a stabilit învingătoarea cu o scăriță în replică la cea a lui Debeljuh. FCSB câștigă cu 2-1 și merge în semifinale cu gândul la finala ce se va disputa la Craiova, pe arena “Ion Oblemenco” pe 23 mai.

FC Hermannstadt - FCSB 1-2 (0-0)

Au marcat: Debeljuh (min. 75)/Dobrosavlevici (min. 84 aut.), Fl. Coman (min. 90)

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Novo - Vodă, Dobrosavlevici, Luchin, Bușu - Rimane (min. 70 Romario Pires), Taira - Petrescu, Sîntean (min. 46 Joalisson), Dimitriu - Yazalde (min. 64 Debeljuh)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): A. Vlad - Crețu, A. Miron, Filip, Panțîru - Ov. Popescu, Moruțan (min. 76 Vînă), Olaru - Ad. Popa (min. 46 Man), Ad. Petre (min. 46 Fl. Coman), Fl. Tănase