Cupa României: CS Mioveni - FC Voluntari 1-2Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Mar 2017

Cupa României: CS Mioveni - FC Voluntari 1-2

CS Mioveni și FC Voluntari s-au întâlnit pe terenul divizionarei secunde într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei României.

Oaspeții au marcat primii, prin veteranul Florin Cernat, care, în minutul 20 a șutat foarte tehnic, cu latul, cu piciorul stâng, fără preluare, de la aproximativ 20 de metri. Egalarea pentru argeșeni a survenit în minutul 38, când Adrian Neagoe a executat perfect o lovitură liberă din lateral stânga, de la marginea careului. Balonul a ocolit zidul și l-a surprins, pe colțul scurt, pe portarul echipei oaspete.

Repriza secundă a fost una echilibrată, în care gazdele au fost de multe ori superioare formației din primul eșalon valoric. Totuși, pe final, ilfovenii au marcat noroc prin rezerva Bogdan Deac. Acesta a șutat de la 25 de metri, balonul a fost deviat de un fundaș, atins de portar și, cu boltă, a ajuns în plasă. Golul victorios s-a consemnat în minutul 90+1.

FC Voluntari s-a impus cu scorul de 2-1, deși în cel de-al patrulea minut de prelungiri l-a pierdut pe căpitanul de echipă Novac, eliminat pentru al doilea cartonaș galben, și s-a calificat în semifinalele Cupei României.