Cupa României: Bogdan Rusu îi pune pe sibieni în avantajValentin Macrea / SportPictures.eu
17 Apr 2018

Cupa României: Bogdan Rusu îi pune pe sibieni în avantaj

FC Hermannstadt a câștigat prima manșă a semifinalei Cupei României cu Gaz Metan Mediaș disputată pe teren propriu după o partidă începută într-o notă tensionată.

Arbitrul Sebastian Colţescu a reacționat imediat la intrarea violentă a portughezului Joao Diogo la Dîlbea și l-a eliminat justificat pe jucătorul lui Gaz Metan în minutul 8, intrarea acestuia cu crampoanele pe gamba sibianului putându-I provoca o accidentare serioasă. Antrenorul Cristian Pustai a protestat la decizia ”centralului” și după îndelungi parlamentări a fost și el nevoit să părăsească spațiul de joc. Deși au început, practic, partida în 10, medieșenii au ținut ritmul cu echipa gazdă până spre finalul primei reprize, când sibienii au reușit să exploateze superioritatea numerică. Rusu a modificat tabela în minutul 39 cu un șut de la 11 metri din pasa lui Blănaru, balonul lovind rădăcina barei de la colțul lung înainte de a intra în plasă.

Tot Rusu putea dubla avantajul gazdelor în minutul 69 când a profitat de o neglijență a fundașilor medieșeni, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă. Un minut mai târziu o bâlbă a lui Tătar putea aduce egalarea, respingerea lui lovindu-l pe Pîrvulescu și căzând pe plasa porții lui Niga. Cea mai mare ocazie a oaspeților a apărut în minutul 86 când la centrarea lui Olaru, Danci intervine în ultimul moment în fața lui Caiado și respinge în corner.

S-a încheiat FC Hermannstadt - Gaz Metan 1-0 (1-0) și calificarea se va decide în partida retur de la Mediaş din 9 mai.

FC Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Niga - Al. Coman, I. Stoica, Pîrvulescu, Tătar - Dâlbea (min. 65 Boboc), Danci - S. Lupu (min. 75 P. Petrescu), Blănaru, Curtean (min. 58 Hergheligiu) - Rusu

Gaz Metan Mediaş (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu (min. 65 Diogo Rosado), M. Constantin (min. 43 Fytanidis), Sîrghi, Sg. Popovici - Joao Diogo, I. Cristea - R. Romeo, Olaru, Ely Fernandes (min. 82 Caiado) - Rondon