Cupa României: BC CSU Sibiu câștigă primul trofeu din istoria saValentin Macrea / SportPictures.eu
18 Apr 2019

Cupa României: BC CSU Sibiu câștigă primul trofeu din istoria sa

La capătul unei finale de foarte bună factură tehnică și spectaculară, BC CSU Sibiu a câștigat cu 88:78 finala Cupei României disputată cu rivalii de la CSM CSU Oradea.

Partida s-a derulat într-o notă de echilibru până la pauza mare, după care elevii lui Dan Fleșeriu au preluat inițiativa și au condus o bună perioadă de timp. Orădenii au reușit să egaleze la 77 când mai erau de jucat 4 minute, dar sibienii au fost mai concentrați pe finalul de meci și au meritat cu prisosință victoria.

Justas Tamulis a fost cel mai bun marcator al meciului pentru sibieni cu 20 de puncte, dar cel mai bun index și declarat MVP-ul finalei a fost Monyea Pratt, americanul bifând un double-double cu 13 puncte și 11 recuperări. Din tabăra ”leilor”, Kristopher Richard a înscris 20 de puncte, secondat de Dragan Zekovic cu 16 puncte.

Iată programul și rezultatele turneului:

Miercuri, 17 aprilie

Dinamo Știința București – BC CSU Sibiu  78:82 (17:21, 16:22, 21:19, 24:20)

CSM CSU Oradea – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  70:66 (12:15, 22:13, 12:13, 24:25)