Cupa României: Astra, opțiune importantă pentru accederea în finalăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
03 Apr 2019

Cupa României: Astra, opțiune importantă pentru accederea în finală

Concentrată pe obiectivul Cupa României după un start dezastruos în play-off-ul campionatului, Astra Giurgiu a detonat bomba în Gruia la câteva zile distanță după ce fusese învinsă la limită, 1-0, pe aceeași arenă în primul meci de la revenirea lui Dan Petrescu la cârma lui CFR Cluj. Elevii lui Costel Enache au profitat de faptul că tehnicianul gazdelor a decis să își menajeze titularii pentru meciul-cheie de la Craiova ce poate însemna un pas mare spre titlu, formula experimentală neridicându-se la nivelul primei garnituri în această manșă tur a semifinalelor Cupei României.

Giurgiuvenii au deschis scorul în minutul 5 prin Valentin Gheorghe la capătul unei acțiuni personale și un șut din unghi din interiorul careului după ce a recuperat o minge la centrul terenului bâlbâită de Peteleu. Fundașul dreapta al gazdelor s-a revanșat zece minute mai târziu când a pus pe fruntea lui Bud o centrare din flanc, vârful de atac clujean reluând de la limita careului mic imparabil pentru Santos. După ratarea lui Moutinho din minutul 23, șut pe lângă poarta goală de la 17 metri, Astra revine în atac și în minutul 35 dă lovitura pe un contraatac pornit din gheata lui Alibec prin golul lui Begue, șut plasat la colțul lung din interiorul careului. CFR primește lovitura de grație în minutul 51 de la Butean, care a urmărit balonul trimis de Alibec din lovitură liberă în stâlpul din stânga lui Fernandez și a reluat cu genunchiul în plasă.

S-a încheiat CFR Cluj – Astra 1-3 (1-2) și după trei meciuri în care nu a marcat, echipa giurgiuveană a luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala competiției, partida retur fiind programată pe 23 aprilie.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): J. Fernandez - Peteleu, Lang, Mureșan, Camora - Hoban, Maleș (min. 61 Omrani) - Al. Ioniță (min. 60 Deac), Moutinho (min. 79 Păun), Costache - Bud

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): M. Santos - Butean, Cestor, Crișan, Radunovici - Begue (min. 60 Balaure), Mrzljak, Romario, V. Gheorghe (min. 83 N. Roșu) - Alibec, Zoua (min. 57 Llullaku)