Cupa României: Astra completează careul semifinalistelorSportPictures.eu
30 Mar 2017

Cupa României: Astra completează careul semifinalistelor

Meci de bună factură la Ovidiu unde Viitorul a primit vizita Astrei Giurgiu pentru ultima partidă a sferturilor de finală ale Cupei României. Campioana en-titre a dovedit încă o dată omogenitate în joc și a reușit să se impună în fața tinerilor lui Gică Hagi care au trăit cu speranța unei calificări până în minutele de final.

Cu Marius Șumudică în tribune, giurgiuvenii au tranșat în mare măsură victoria încă din prima repriză. Chiar dacă Buzbuchi s-a opus în minutul 32 la șutul lui Ioniță, portarul constănțenilor a trebuit să se recunoască învins pentru prima oară în această seară în minutul 40 când Seto a trimis cu capul o minge centrată de Budescu din lovitură liberă. La numai trei minute distanță Ioniță cade în careul Viitorului după o lovitură cu palma peste față aplicată de Țîru și Budescu a transformat penalty-ul acordat de arbitrul Marcel Bârsan.

Cu două goluri primite în ultimele cinci minute ale primei reprize, Hagi a fost forțat să mute la pauză, însă impactul a fost limitat într-o primă fază. Odată cu golul înscris de Vlad Morar în minutul 61 cu un șut care a trecut printre picioarele lui Oros și s-a oprit lângă rădăcina barei din stânga lui Iliev, albaștrii au mărit presiunea în jumătatea Astrei. Cu toate acestea, la capătul unei faze de contraatac purtată în minutul 85 Daniel Florea, abia intrat în teren, înscrie la prima atingere de balon după pasa lui Ioniță.

Scor final Viitorul – Astra 1-3 (0-2) și giurgiuvenii intră în urnele tragerii la sorți pentru semifinalele Cupei României alături de ACS Poli Timișoara, FC Voluntari și CS U Craiova.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea (min. 46 Benzar), Ţîru, Boli, Ganea - Roşu, Rădoi, Vînă - Iancu (min. 46 Purece), Morar, Cicâldău (min. 65 Chiţu)

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Iliev - Oros, Săpunaru, Geraldo (min. 68 Fabricio) - Stan, Seto, Boubacar, J. Morais - Ioniţă, Buş (min. 84 Florea), Budescu