Cupa Ligii: Dubla debutantului Popa înclină balanțaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Aug 2016

Cupa Ligii: Dubla debutantului Popa înclină balanța

Dinamo a trecut de FC Voluntari în ultima partidă a optimilor de finală ale Cupei Ligii Adeplast grație reușitelor unui debutant în tricoul alb-roșu. Daniel Popa, atacant de 22 de ani adus în această vară de la Chindia Târgoviște pentru care a înscris de 16 ori în sezonul trecut, a fost omul meciului prin golurile înscrise în mai puțin de jumătate de oră de la startul partidei.

După ce în minutul 11 a ratat incredibil din 6 metri trimițând peste transversală o respingere a lui Balauru, un minut mai târziu nu mai ratează și trimite din apropiere o minge bâlbâită de portarul ilfovenilor. Penedo și-a salvat echipa în minutul 17 la șutul lui Bălan, iar la poarta cealaltă Balauru scoate din nou balonul din plasă după ce a fost executat de Popa în urma unui contraatac fulger pornit de la eroarea lui Spahija și pasa pe culoar a lui Palic.

Ilfovenii au redus din diferență imediat după pauză prin Petre Ivanovici, șutul său de la limita careului mare trimis la colțul lung modificând tabela în minutul 48. Cu toate că Bălan a trimis periculos cu capul și a fost blocat de Penedo în minutul 76, apoi cinci minute mai târziu Mevlja a fost aproape de a înscrie în propria poartă, partida s-a terminat FC Voluntari – Dinamo 1-2 (0-2), rezultat ce trimite echipa din Ștefan cel Mare în sfertul de finală contra campioanei Astra.

FC Voluntari (antrenor Florin Marin): Balauru – Al. Coman (min. 45+1 Ivanovici), I. Balaur (min. 47 Tăbăcariu), Hrvoje, L. Cazan – Novac, Moke, Tudorică (min. 47 L. Marinescu) – G. Deac, Ad. Bălan, Căpăţînă

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Penedo - Romera, Nedelcearu, Mevlja, Oliva - Busuladzic, Palic (min. 78 Hanca), Tîrcoveanu (min. 61 St. Filip) - Rotariu, D. Popa (min. 66 Gnohere), Lazăr