Cupa Ligii: Bucurică în Ștefan cel MareStefan Constantin / SportPictures.eu
14 Apr 2016

Cupa Ligii: Bucurică în Ștefan cel Mare

Nu a fost o mare bucurie în Ștefan cel Mare, a fost Bucurică cel care a dat tonul sărbătorii pentru Concordia Chiajna la sfârșitul meciului retur din a doua semifinală a Cupei Ligii Adeplast. Dinamo nu a reușit să refacă terenul pierdut în marea surpriză de la Chiajna, atunci când ilfovenii și-au depășit condiția și au învins cu un 3-0 neverosimil.

Debutul este fulminant, arbitrul George Găman acordând doar galben la o intervenție a lui Bălgrădean în afara careului de 16 metri, portarul Concordiei prinzând mingea și apoi aruncând-o din postura de unic adversar în fața lui Gnohere, care ar fi trebuit să îndeplinească o simplă formalitate pentru a înscrie. Mircea Rednic a trimis astăzi o formulă de joc ofensivă, care a dat repede satisfacție și a schimbat tabela în minutul 14 cu un gol spectaculos, înscris din voleu de Gnohere. La numai 10 minute distanță planul de joc al alb-roșiilor se schimbă după eliminarea lui Olteanu pentru o intrare cu crampoanele înainte la Bărboianu, Rednic fiind nevoit să-l sacrifice pe Essombe pentru a-l introduce pe Rotariu, jucător cu rază mai mare de acțiune.În condițiile inferiorității numerice, avantajul de pe tabelă și-a dovedit fragilitatea în ultimele minute ale primei reprize, o fază pornită de la un șut ratat al lui Bucurică a continuat cu o reluare a lui Milevskyi ce a lovit bara din stânga lui Cerniauskas.

După pauză ilfovenii au devenit mai incisivi, însă nici Dinamo nu renunță la a spera. Rotariu este blocat de Bălgrădean, apoi la cealaltă poartă șutul lui Pena ce se îndrepta spre poarta goală este deviat de Mevlja, iar Bucurică dă lovitura de grație în minutul 77. Fundașul stânga al Concordiei a fost angajat în adâncime de Cristescu și, rămas singur cu Cerniauskas, îl execută pe portarul dinamovist cu toată opoziția acestuia. Eliminarea lui Giurgiu din minutul 86 pentru al doilea cartonaș galben a adus echilibrul numeric, iar Batin ratează ultima mare ocazie a partidei cu o reluare cu capul din 3 metri peste transversală

S-a încheiat Dinamo – Concordia 1-1 (1-0) și cu 4-1 la general, ilfovenii așteaptă acum decizia Ligii în privința datei la care vor disputa finala competiției în compania Stelei.

Dinamo: Cerniauskas - Puljic, Mevlja, Nedelcearu - Corbu (min. 73 Batin), Ekeng (min. 46 Anton), Palic, Olteanu - Romario - Essombe (min. 32 Rotariu), Gnohere

Concordia: Bălgrădean - Bărboianu, Tincu, Odibe, Niasse, Bucurică - Giurgiu, Obodo, Cristescu (min. 79 Ad. Cristea), Roşu (min. 52 Pena) - Milevskyi (min. 63 Garcia)