Cupa Ligii Adeplast: Calificare la limităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mar 2015

Cupa Ligii Adeplast: Calificare la limită

Steaua a tremurat pe finalul meciului de la Giurgiu pentru calificarea în finala Cupei Ligii Adeplast. Astra a intrat în meci cu șansa a doua după înfrângerea cu 3-0 suferită în meciul tur, dar nu a intrat resemnată.

Chiar dacă debutul de meci a fost difuz, o fază din minutul 20 putea schimba radical cursul jocului. La o lansare în atac a lui Fatai, scăpat singur cu Niță, Toșca l-a talonat pe vârful giurgiuvenilor în calitate de ultim apărător și a căzut împreună cu el, dar arbitrul Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue. A fost un declic și astralii devin din ce în ce mai ofensivi, Găman reluând cu capul periculos, dar puțin pe lângă poartă mingea centrată dintr-o lovitură de colț, apoi Chițu, tot cu capul, îl scoate în evidență pe Niță. Steaua a fost neconcludentă, cu un mijloc lipsit de creativitate și de dorința de afirmare în situația în care Costel Gâlcă a folosit o formulă de echipă cu multe modificări.

Pe măsură ce timpul trecea și se avansa către finalul partidei, ritmul trena și a fost nevoie de o execuție de excepție a lui Enache, o pasă cu călcâiul pentru Fatai, scos din ofsaid de Râpă și scăpat din marcaj de Varela, iar vârful astralilor îl execută pe Niță. Era minutul 70 și ambele echipe priveau concentrate cronometru. Chițu are un gol anulat în minutul 80, pe motiv de ofsaid, iar golul al doilea a venit în al treilea minut al prelungirilor, Enache penalizând o lungă bâlbâială a apărării steliste care a permis gazdelor să combine nonșalant și îndelung în interiorul careului, în flancul drept al defensivei roș-albastre.

Acest gol a sosit însă prea târziu pentru a mai schimba ceva, astfel încât s-a încheiat Astra – Steaua 2-0 (0-0) și Steaua îi acompaniază pe Pandurii pentru marea finală a Cupei Ligii Adeplast.

Astra (antrenor Dorinel Munteanu): Lung - Gorupec, Ben Youssef, Găman, Morais - Seto, Florescu (min. 73 Yahaya) – Tembo (min. 59  Enache), Spătaru (min. 65 De Amorim), Chiţu - Fatai

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Niţă - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Breeveld, Prepeliţă (min. 67 Vâlceanu) – Adi Popa (min. 67 Chipciu), Enceanu (min. 60 Tănase), Filip - Iancu