Sporturi de iarnă
Cupa IBU - etapa a 3-a
16 Ian 2014

În perioada 11-15 Decembrie, la Obertiliach, Austria, s-a desfășurat etapa a 3-a Cupei IBU la Biatlon.

La  proba de Sprint 7,5 Km fete au participat 68 sportive din 25 de țări. România a avut o singură sportivă, Orsolya Tofalvi, clasată pe locul 62 cu timpul 26:43,8. Proba a fost câștigată de sportiva Nadine Horchler din Germania cu timpul final 22:41,7.

La proba de Sprint 10 Km băieți au participat 111 sportivi din 32 de țări. România a avut 3 sportivi la start: George Buta, locul 77, timpul 28:36,4, Casius Gerbacea, locu 37 cu timpul 26:14,3 și Marius Ungureanu, locul 70, timpu 28:18,3. Proba a fost câștigată de rusul Timofey Lapshin cu timpul final 23:50,9.

La proba de ștafetă 4x6 Km femei echipa României nu s-a înscris.

La proba de ștafetă 4x7,5 Km băieți s-au înscris 20 de echipe. Echipa României s-a clasat pe locul 15. Echipa noastră a fost formată din: Marius Ungureanu, George Buta, Casius Gerbacea și Marian Marcel Dănilă. Proba a fost câștigată de echipa Franțeicu timpul final 1:18:02,5.

La proba de Urmărire 10 Km fete nu s-au înscris sportive din România..Proba a fost câștigată de nemțoaica Nadine Horchler cu timpul final 31:11,5.

La proba de Urmărire 12,5 Km băieți s-au înscris 60 de concurenți din 19 țări. Pentru România a concurat Casius Gerbacea care s-a clasat pe locul 56 cu timpul 41:37,7. Proba a fost câștigată de rusul Timofey Lapshin cu timpul final 34:02,5.