Cupa EHF: Victorii scontate pe teren propriuBogdan Danescu / SportPictures.eu
14 Ian 2018

Cupa EHF: Victorii scontate pe teren propriu

Etapa a doua a fazei grupelor din Cupa EHF a programat meciuri pe teren propriu pentru ambele reprezentante ale României, SCM Craiova și HC Zalău. Cu evoluții pozitive, amândouă echipele au terminat învingătoare și rămân în cărți pentru unul dintre cele două locuri ce le asigură participarea în faza ulterioară, cea a sferturilor de finală.

Echipa din Bănie a primit vizita celor de la Randers HK, danezele fiind învinse în prima etapă pe teren propriu de rusoaicele de la Kuban. Cei 3.600 de spectatori prezenți în Sala Polivalentă din Craiova au aplaudat victoria elevelor lui George Burcea și Dumitru Berbece, care s-au impus cu 23:17 (16:6) grație unei prime reprize de excepție în care Cristina Florianu a înscris de cinci ori. Ea a fost cea mai bună marcatoare a oltencelor și la finalul celor 60 de minute, cu 6 reușite, urmată fiind de Valentina Ardean Elisei și Zeljka Nikolic, cu câte cinci goluri fiecare.

În celălalt meci al grupei, Kuban a pierdut pe teren propriu partida cu Brest Bretagne Handball, scor 22:28 (12:13). Franțuzoaicele conduc clasamentul grupei cu două victorii, urmate fiind de SCM Craiova și Kuban cu o victorie, despărțite de golaveraj, iar Randers HK încheie clasamentul cu 0 puncte. Sâmbăta viitoare se joacă Randers HK - Brest Bretagne Handball, iar duminică SCM Craiova – Kuban, un meci ce contează foarte mult în lupta pentru locul 2.

În Sala Sporturilor ”Gheorghe Tadici”, tehnicianul intrat deja în istorie și-a condus elevele de la HC Zalău către o victorie importantă în fața suedezelor de la H 65 Höörs HK. Zălăuancele au învins cu 24:21 (10:8) și au profitat de remiza surprinzătoare a norvegiencelor de la Larvik în deplasarea din Cehia de pe terenul celor de la DHK Banik Most. Ana Maria Drăguț (6 goluri), Roxana Rob (5 goluri) și Dana Abed-Kader (4 goluri) au fost principalele realizatoare ale gazdelor, care săptămâna viitoare se vor deplasa la rândul lor în Cehia, în timp ce H 65 Höörs HK va primi vizita celor de la Larvik.

Norvegiencele conduc grupa cu 3 puncte, urmate de H 65 Höörs HK și HC Zalău cu câte 2 puncte și DHK Banik Most cu un punct.