Cupa EHF: Înfrângeri pentru ambele formații româneștiSabin Malisevschi / SportPictures.eu
19 Ian 2020

Cupa EHF: Înfrângeri pentru ambele formații românești

Evoluând în deplasare în partidele din etapa a treia a fazei grupelor Cupei EHF, ambele formații tricolore ajunse în această fază a competiției au suferit înfrângeri fără drept de apel.

Pentru Măgura Cisnădie a fost cea de-a noua consecutivă în competiție și s-a instalat pe ultima poziție a clasamentului. Formația pregătită de Alexandru Weber a pierdut în Danemarca în fața celor de la Kobenhavn Handball, echipă care nu obținuse niciun punct în partidele anterioare, la fel ca și sibiencele. Cu toate acestea diferența a fost vizibilă în teren și gazdele s-au impus cu scorul de 33:22 (14:8) după o partidă în care Moldovan a înscris 6 goluri, Panici și Tănăsie câte 4, Vinyukova 3, Crăciun și Predoi câte 2, iar Ani Senocico un gol. Duminica viitoare vor încerca să își ia revanșa pe teren propriu în fața danezelor, însă misiunea este dificilă.

Clasamentul grupei B arată astfel:

1. Siófok KC Hungary       3              2              1              0              97:76     5

2. HC Podravka Vegeta     3              2              1              0              96:82     5

3. Kobenhavn Handball     3              1              0              2              82:86     2

4. Măgura Cisnadie          3              0              0              3              71:102   0

Tot în Danemarca, Gloria Bistrița a fost învinsă de Odense Håndbold în cadrul grupei C ale aceleiași competiții. Elevele lui Horațiu Pașca au jucat curajos și după ce la pauză au intrat la egalitate, 9:9, și au avut un avans de două lungimi în minutul 38, 12:14, nu au rezistat forcing-ului gazdelor, care s-au impus cu scorul de 25:19 (9:9). Pristăvița și Vasileuskaya cu câte 6 au fost principalele marcatoare ale formației bistrițene care coboară pe locul al treilea în clasament. Duminica viitoare bistrițencele vor primi vizita danezelor, o victorie apropiindu-le de sferturile de finală ale competiției.

Ierarhia grupei C este următoarea:

1. Odense Håndbold                                 3              3              0              0              88:64     6

2. ÉRD                                                    3              1              1              1              81:77     3

3. CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud              3              0              2              1              66:72     2

4. MKS Lublin S.A.                                   3              0              1              2              64:86     1