Cupa EHF: HC Zalău ratează calificarea în semifinalePaul Ursachi / SportPictures.eu
11 Mar 2018

Cupa EHF: HC Zalău ratează calificarea în semifinale

În deplasarea de la Kastamonu, HC Zalău nu a reușit să apere avantajul de un gol obținut după meciul tur al sfertului de finală al Cupei EHF disputat contra echipei Kastamonu Belediyesi GSK.

Fără a putea beneficia de suportul tehnicianului Gheorghe Tadici pe banca tehnică, acesta fiind suspendat de federația europeană pentru proteste la meciul din prima manșă de la Zalău, echipa sălăjeană a fost dominată în prima repriză, avantajul luat dovedindu-se a fi decisiv în economia calificării. Turcoaicele au jucat dezinvolt și aveau la pauză un avantaj de 5 goluri, revirimentul româncelor fiind contracarat de gazde în repriza secundă. Soarta calificării putea fi alta dacă zălăuancele transformau toate cele 6 aruncări de la 7 metri de care au beneficiat. Convertind pe tabelă doar patru dintre ele, Kastamonu s-a impus la trei lungimi diferență, scor 27:24 (16:11), și va întâlni în semifinală SCM Craiova, primul meci urmând a se disputa pe 7 sau 8 aprilie în Turcia.

În partida de astăzi golurile celor de la HC Zalău au fost înscrise de Rob, Panici, Trif și Tamaș – câte 3, Drăguț – 2, Irimia, Abed-Kader și Constantinescu – câte un gol.