Cupa EHF: Gloria învinge și speră în continuareSportPictures.eu
26 Ian 2020

Cupa EHF: Gloria învinge și speră în continuare

Ambele formații românești ce evoluează în faza grupelor Cupei EHF au disputat pe teren propriu meciurile etapei a 4-a.

Pentru Măgura Cisnădie chinul continuă și chiar dacă au condus cu trei goluri la pauza meciului de pe teren propriu cu Kobenhavn Handball, sibiencele au înregistrat cea de-a zecea înfrângere consecutivă în competiție. Formația pregătită de Alexandru Weber a pierdut cu 28:33 (20:17) după o repriză secundă de coșmar și va mai bifa chinuit ultimele două partide din grupă, duminica viitoare acasă cu HC Podravka Vegeta și pe 9 februarie în Ungaria pe terenul celor de la Siófok KC.

Golurile sibiencelor din partida de astăzi au fost înscrise de Ana-Maria Tănasie 7, Ada Moldovan 7, Maria Panici 6, Cristina Nan 3, Andreea Predoi 2, Mihaela Ani-Senocico 1, Natalia Viniukova 1, Dijana Ujkic 1.

Clasamentul grupei B arată astfel:

1. Siófok KC Hungary       4              2              2              0              130:109                 6

2. HC Podravka Vegeta    4              2              2              0              129:115                 6

3. Kobenhavn Handball    4              2              0              2              115:114                 4

4. Măgura Cisnădie         4              0              0              4              99:135                   0

Spre deosebire de Măgura Cisnădie, Gloria Bistrița a obținut o victorie superbă cu Odense Håndbold în cadrul grupei C. În fața unui public ce le-a susținut frenetic, elevele lui Horațiu Pașca s-au autodepășit și după un final incandescent s-au impus cu scorul de 25:23 (13:12).

Vasileuskaya a înscris 8 goluri, Mariana Costa 6, Rațiu 5, Dincă 3, Ardean Elisei 2 și Pristăvița unul pentru victoria ce le menține pe bistrițence pe locul 3 în grupă cu un total de 4 puncte, la distanță minimă de unguroaicele de la ÉRD clasate pe locul secund, loc ce duce în sferturile de finală.

În penultima etapă a grupei bistrițencele vor evolua din nou pe teren propriu, oaspete urmând a le fi polonezele de la MKS Lublin, iar pe 9 februarie vor disputa o adevărată finală în deplasare cu ÉRD.

Ierarhia grupei C este următoarea:

1. Odense Håndbold                        4              3              0              1              111:89           6

2. ÉRD                                           4              2              1              1              110:100         5

3. CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud     4              1              2              1              91:95            4

4. MKS Lublin S.A.                          4              0              1              3              87:115          1