Cupa EHF: Gloria Bistrița, calificare dramatică în sferturile de finalăSportPictures.eu
09 Feb 2020

Cupa EHF: Gloria Bistrița, calificare dramatică în sferturile de finală

Gloria Bistrița a obținut o remiză pe terenul formației maghiare ÉRD cu un gol înscris în ultima secundă de Valentina Ardean Elisei și a încheiat grupa C a Cupei EHF pe locul secund după danezele de la Odense Håndbold.

Elevele lui Horațiu Pașca au fost superioare gazdelor lor de astăzi și au controlat partida având un avans de două goluri la începutul minutului 59, 23:21, însă ÉRD a egalat cu două goluri înscrise în inferioritate numerică și după ce și Dziyana a fost eliminată din tabăra bistrițencelor, au trecut în avantaj. Fetele noastre nu s-au prăbușit sub presiunea momentului nici după o decizie împotriva lor luată de arbitrele grecoaice, gol anulat și eliminare pentru proteste în tabăra noastră, și după un time-out inspirat al lui Horațiu Pașca, veterana echipei a reușit să înscrie după o schemă la o aruncare de la 9 metri.

Remiza 24:24 (12:12) a fost de ajuns pentru bistrițence să încheie grupa cu un punct mai mult decât ÉRD și să avanseze în sferturile de finală ale competiției. Daniela Rațiu a înscis 6 goluri, Valentina Ardean-Elisei și Diana Ilina câte 5, Nicoleta Dincă 3, Laura Pristăvița 2, Natalia Vasileuskaya, Andreea Tetean și Magdalena Paraschiv câte unul.

Ierarhia finală a grupei C este următoarea:

1. Odense Håndbold                                 6              5              0              1              175:133                 10

2. CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud              6              2              3              1              141:139                 7

3. ÉRD                                                    6              2              2              2              158:155                 6

4. MKS Lublin S.A.                                  6              0              1              5              127:174                 1

În grupa B ultima etapă a adus încă o înfrângere pentru Măgura Cisnădie, formația pregătită de Alexandru Weber fiind învinsă cu 22:34 (12:15) la Siófok în partida cu Siófok KC Hungary. Crăciun, Panici și Viniukova au înscris câte 4 goluri, Tănăsie 3, Ani Senocico și Predoi câte 2, Moldovan, Nan și Predoi câte unul în ultima evoluție a sibiencelor în această ediție a Cupei EHF.

Clasamentul final al grupei B arată astfel:

1. Siófok KC Hungary                             6              4              2              0              192:158                 10

2. HC Podravka Vegeta                           6              3              2              1              189:176                 8

3. Kobenhavn Handball                           6              3              0              3              174:171                 6

4. Măgura Cisnădie                               6              0              0              6              150:200                  0