Hochei
Cupa Continentală: Corona a ratat dramatic calificareaRobert Frunzescu / Mediafax Foto
20 Oct 2014

Cupa Continentală: Corona a ratat dramatic calificarea

Campioana României la hochei pe gheață, Corona Brașov, a ratat dramatic calificarea în turul al treilea al Cupei Continentale. Corona a fost învinsă în meciul decisiv de polonezii de la Sanok cu 4-3 (1-2, 0-1, 2-1). Debuturile primelor două reprize au fost dezastruoase, atunci oaspeții marcând trei goluri. Brașovul a avut calificarea în mână, după ce a egalat la 3, în condițiile în care un punct din acest meci îi asigura promovarea.

Golul decisiv a venit cu 3 minute și jumătate înainte de final, pe o superioritate polonă, iar eforturile de restabilire a egalării nu au fost încununate de succes.

În celălalt meci al grupei, Dab Docler a trecut de Prizma Riga, cu 5-2.

Clasament final:
1. Sanok 6 p
2. Corona Brașov 6 p
3. Dab Docler 3p
4. Prizma Riga 3p

În Cupa campionilor la feminin, la Ankara, Sport Club Miercurea Ciuc a fost învinsă de Poprad, cu 10-0. Echipa slovacă a câștigat grupa din Turcia, pe care harghitencele au încheiat-o pe ultimul loc.

sursa: rohockey.ro