Cupa Challenge: Victorii în deplasare în turul optimilor de finalăOctavian Cocolos / SportPictures.eu
09 Feb 2020

Cupa Challenge: Victorii în deplasare în turul optimilor de finală

Sâmbătă și duminică s-au disputat meciurile manșei tur a optimilor de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, fază în care au ajuns să evolueze și două reprezentante ale României, ambele disputând jocurile în deplasare.

CSM București a fost prima echipă care a intrat în focurile luptei, ”tigrii” deplasându-se în Suedia pentru duelul cu Alingsas HK, iar la capătul unui meci foarte echilibrat s-au impus cu 29:28 (15:13) cu un gol înscris în ultimul minut de Rotaru. De altfel, Rotaru a fost golgheterul echipei cu un total de 7 reușite, Ramba și Georgievski înscriind câte 5 goluri, Teixeira și Onyejekwe câte 4, Bizău 3 și Caba unul.

Meciul retur este programat sâmbătă, 15 februarie în Capitală, calificarea părând a fi la îndemână pentru elevii lui Daniel Anca.

Potaissa Turda a obținut o victorie importantă, scor 36:33 (17:17) în Elveția, la Gümligen cu BSV Bern. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, jucătorii pregătiți de Horațiu Gal s-au distanțat la 5 goluri, 25:20, în minutul 38 și au gestionat avantajul până la final. Dragaš, Talas, Cîntec și Ghiță au înscris câte 6 goluri, Pavel și Thalmaier câte 4, Szoke 2, Rohozneanu și Pop câte unul pentru victoria turdenilor, care pleacă cu prima șansă la calificare în meciul retur programat duminica viitoare în sala ”Gheorghe Barițiu” din Turda.