Rugby
powered by Samurai Sports
Cupa Challenge: Timișoara Saracens, învinsă de HarlequinsAdrian Piclisan / Mediafax Foto
10 Dec 2016

Cupa Challenge: Timișoara Saracens, învinsă de Harlequins

În etapa a III-a din European Rugby Challenge Cup, Timișoara Saracens a întâlnit pe stadionul Dan Păltinișanu echipa londoneză Harlequins, victoria revenind englezilor cu rezultatul de 42-3, aceștia obținând și bonusul ofensiv pentru cele șase eseuri marcate.

Partida a inceput echilibrat si chiar daca Harlequins s-a instalat in jumatatea de teren a timisorenilor, defensiva acestora a reusit sa faca fata atacurilor adverse, un contraatac a lui Stelian Burcea dand ceva emotii londonezilor. Pe fondul acestui raport de forte Timisoara Saracens a deschis scorul prin Valentin Calafeteanu la prima oportunitate de a concretiza o tentativa de tinta. Aspectul jocul s-a schimbat decisiv insa dupa ce Randall Morrison a vazut cartonasul galben, in cele zece minute de superioritate numerica englezii reusind sa inscrie nu mai putin de trei incercari prin Dave Ward, George Merrick si Aaron Morris, toate transformate de Ruaridh Jackson, astfel conturandu-se rezultatul pauzei 21-3 in favoarea lui Harlequins.

In partea secunda la doar un minut dupa reluare, Charlie Walker a interceptat un balon si cursa solitara a aripii londonezilor a dus la marcarea celui de-al patrulea eseu, cel care asigura acestora si bonusul ofensiv. Acelasi Charlie Walker a batut din nou defenisva timisorenilor in urma unei actiuni frumoase astfel ca in minutul 46 avantajul englezilor era de 35-3. Ultima reusita in terenul de tinta a apartinut lui Joe Marchant, in mintul 50, pana la final ambele echipe angajandu-se intr-o lupta de uzura fara care vreuna din ele sa-si creeze ocazii de a marca, pentru Timisoara Saracens aceasta fiind cea de-a treia infrangere din tot atatea partide disputate in cadrul fazei grupelor competitiei European Rugby Challenge Cup.

Urmatoarea partida a Timisoarei Saracens in European Rugby Challenge Cup va avea loc pe 17 decembrie cand este programata revansa impotriva celor de la Harlequins in gazduirea stadionului Twickenham Stoop.

sursa: frr.ro