Cupa Challenge: Potaissa face un prim pas pentru calificarea în semifinaleMircea Rosca / SportPictures.eu
24 Mar 2018

Cupa Challenge: Potaissa face un prim pas pentru calificarea în semifinale

AHC Potaissa Turda a evoluat astăzi în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Challenge în compania echipei norvegiene FyllingenBergen. În sala ”Gheorghe Barițiu” din Turda populată la capacitatea maximă de 600 de locuri, elevii lui Horațiu Gal au învins cu 29:24 (12:11) și au luat o opțiune importantă pentru calificarea în penultimul act al celei de-a treia competiții continentale.

Fără Radu Lazăr și Răzvan Pavel, accidentați, turdenii au făcut diferența în repriza secundă și speră că avantajul de cinci goluri să fie de ajuns și să-l poată apăra în partida retur programată peste o săptămână, pe 2 aprilie, în Norvegia, la Bergen.

Artizanii victoriei de astăzi au fost Ghiță – 9 goluri, Cîntec – 5, Rotaru – 4, Thalmaier – 3, Zacaciurin, Asoltanei, Szoke – câte 2, Adomnicăi și Ignat – câte un gol.

Iată programul partidelor din faza sferturilor de finală:

QF1        Dynamo-Victor Stavropol (Rusia) - AM Madeira Andebol SAD (Portugalia)  27:27 (12:14)

QF2        AHC Potaissa Turda - FyllingenBergen (Norvegia)  29:24 (12:11)

QF3        A.E.K. Atena (Grecia) - HC Berchem (Luxemburg)  32:25 (17:13)

QF4        SKIF Krasnodar (Rusia) - IBV Vestmannaeyjar (Islanda)

În semifinale (meciul tur în 21 sau 22 aprilie, returul o săptămână mai târziu):

Învingătoare QF1 - Învingătoare QF3

Învingătoare QF4 - Învingătoare QF2

Finala se va disputa în dublă manșă pe 12 sau 13 mai meciul tur și 20 mai meciul decisiv.