Cupa Challenge: HC Odorhei s-a calificat în sferturile de finalăBalasz Atilla / Mediafax Foto
14 Feb 2015

Cupa Challenge: HC Odorhei s-a calificat în sferturile de finală

HC Odorhei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, sâmbătă seara, după ce a învins formația luxemburgheză Red Boys Differdange cu scorul de 30-16 (13-10), pe teren propriu, în manșa secundă a optimilor de finală.

După 33-20 în prima manșă, jucată vineri, tot la Odorheiu Secuiesc, echipa antrenată de Vlad Caba a dominat și revanșa, chiar dacă prima repriză oaspeții au reușit să se mențină destul de aproape. Harghitenii au avut 5-4 (min. 6), iar apoi s-au desprins la 7-4 (9). Vizitatorii au revenit la un singur gol, 8-7 (15), dar apoi HC Odorhei s-a dus la 11-7 (21), pentru ca la pauză scorul să fie de 13-10.

În repriza secundă diferența s-a mărit la 21-10 (46), deci 16 minute în care luxemburghezii nu au reușit să înscrie deloc, primind în schimb 8 goluri. În cele din urmă, HC Odorhei a învins cu 30-16, ajungând pentru al doilea sezon consecutiv în sferturile de finală ale competiției.

Macedoneanul Lazo Maajnov a fost cel mai bun marcator al harghitenilor, cu 7 goluri, restul fiind reușite de Levente Orban - 5, Andrei Mihalcea - 4, Botond Ferenczi - 3, Vladimir Rusia - 3, Adrian Sipos - 3, Goran Kuzmanoski - 2, Ionuț Ramba - 2, Andras Szasz - 1.

Pentru Red Boys, la care a jucat și portarul român Răzvan Cenușă, au înscris: Alen Zekan - 7, Eric Manderscheid - 3, Gilles Thierry - 3, Hamid Djellal - 1, Andraz Podvrsic - 1, Tom Quintus - 1.

sursa: agerpres.ro