Cupa Challenge: HC Odorhei, pas important spre sferturiBalasz Atilla / Mediafax Foto
13 Feb 2015

Cupa Challenge: HC Odorhei, pas important spre sferturi

HC Odorhei a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, vineri seara, în Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc, prin victoria cu scorul de 33-20 (14-6) în fața formației luxemburgheze Red Boys Differdange, în prima manșă a optimilor de finală.

HC Odorhei a controlat meciul de la un capăt la altul și a condus în prima repriză cu 4-1 (min. 9), 8-2 (17), 11-5 (23), intrând la cabine cu un avans de opt goluri, 14-6.

Harghitenii, lipsiți de Huba Talas, Attila Komporaly și Chike Onyejekwe, au dominat clar și partea a doua a jocului, iar diferența a crescut constant, după câteva minute de echilibru: 16-9 (36), 19-11 (42), 23-13 (47), 29-16 (53), pentru ca în final tabela să arate 33-20.

Manșa secundă se va juca sâmbătă 14 februarie, tot la Odorheiu Secuiesc (ora 18,00).

Pentru echipa antrenată de Vlad Caba au marcat Lazo Majnov - 7 goluri, Andrei Mihalcea - 7, Goran Kuzmanoski - 5, Vladimir Rusia - 4, Botond Ferenczi - 3, Levente Orban - 3, Adrian Sipos - 2, Ionuț Ramba - 1, Andras Szasz - 1.

sursa: agerpres.ro