Cupa Challenge: HC Odorhei, învinsă în prima manșă a finaleiBalasz Attila / Mediafax Foto
17 Mai 2015

Cupa Challenge: HC Odorhei, învinsă în prima manșă a finalei

HC Odorhei a fost învinsă de formația portugheză Liberty Seguros ABC/UMinho cu scorul de 32-28 (18-14), duminică seara, la Braga, în prima manșă a finalei Cupei Challenge la handbal masculin.

Lusitanii au controlat partida de la un capăt la altul și au obținut un avantaj care ar putea, totuși, fi întors în retur de harghiteni.

Liberty Seguros ABC/UMinho a condus cu 2-0 (min. 2), 3-1 (4), 5-3 (6), apoi diferența a crescut la trei goluri, 6-3 (7). HC Odorhei a revenit, a redus din diferență (8-7, 9-8), iar apoi a restabilit egalitatea, 10-10 (17). Gazdele au trecut din nou la cârma jocului și a avut din nou două goluri (12-10), iar apoi trei (15-12), la pauză fiind cea mai mare diferență, 18-14.

În repriza secundă, portughezii s-au desprins la șapte goluri, 21-14 (35), dar echipa pregătită de Vlad Caba a revenit în joc și a redus din diferență, până la trei goluri, 25-22 (49). Gazdele au mai avut apoi cinci goluri pe tabelă, 29-24 (56), harghitenii au înscris de trei ori la rând, dar Liberty Seguros ABC/UMinho a obținut victoria cu scorul de 32-28.

Pentru HC Odorhei au înscris: Andrei Mihalcea - 7 goluri, Hunor Konya - 7, Goran Kuzmanoski - 6, Ionuț Ramba - 3, Lazo Majnov - 2, Chike Osita Onyejekwe - 2, Botond Ferenczi - 1.

Returul va avea loc pe 24 mai, de la ora 17,00, la Odorheiu Secuiesc.

sursa: agerpres.ro