Cupa Challenge: HC Odorhei - Benfica 31-29, în semifinaleMircea Rosca / SportPictures.eu
12 Apr 2015

Cupa Challenge: HC Odorhei - Benfica 31-29, în semifinale

HC Odorhei a învins formația portugheză Benfica Lisabona cu scorul de 31-29 (16-15), duminică, pe teren propriu, în prima manșă a semifinalelor Cupei Challenge la handbal masculin.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, niciun dintre formații nereușind să se desprindă pe tabela de marcaj. Harghitenii au avut prima oară un avans de două goluri în min., 22, 12-10, apoi diferența a crescut la trei goluri, 14-11 (24), și chiar la patru, 16-12 (27). Însă, la pauză, echipa lui Vlad Caba avea doar un gol în plus, după trei reușite consecutive ale lusitanilor: 16-15.

HC Odorhei și-a mărit din nou avantajul în partea secundă, 25-21 (42), ecartul maxim fiind de șase goluri, 27-21 (45). Cu 11 minute înainte de final, harghitenii conduceau cu patru goluri, 28-24, dar în minutul 55 diferența se redusese la doar două goluri, 28-26. HC Odorhei a reușit să se impună cu 31-29, gazdele punctând în ultimul minut, pentru un avans fragil în perspectiva partidei retur, din 19 aprilie.

Pentru HC Odorhei au marcat Vladimir Rusia - 8 goluri, Chike Osita Onyejekwe - 7, Andrei Mihalcea - 4, Ionuț Ramba - 4, Goran Kuzmanoski - 3, Lazo Majnov - 3, Adrian Sipos - 1, Huba Talas - 1.

sursa: agerpres.ro