Cupa Challenge: CSM București se califică în semifinaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mar 2019

Cupa Challenge: CSM București se califică în semifinale

După ce în urmă cu o săptămână învinseseră în manșa tur cu 25:19, CSM București s-a impus sâmbătă seară cu 29:23 (16:9) la Banja Luka, în Bosnia și Herțegovina, pe terenul celor de la RK Borac m:tel în duelul din sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin.

Elevii lui Paulo Pereira au fost net superiori și au condus pe tabelă de la un capăt la celălalt al partidei, nelăsând gazdelor nici măcar un minut șansa unei reveniri în calculele calificării.

Vrzalic a fost cel mai bun marcator al ”tigrilor” cu 6 reușite, celelalte goluri fiind înscrise de Onyejekwe 5, Pozzer 4, Santos Sampaio, Tioumentsev câte 3, Georgievski, Ramba câte 2, Allahkaram Esteki, Mănescu, Rotaru și Teixeira câte unul.

În semifinalele competiției, CSM București va juca contra rușilor de la HC Neva SPb, meciul tur urmând a se disputa la Sankt Petersburg pe 20 sau 21 aprilie, în timp ce manșa retur este programată o săptămână mai târziu. În cealaltă semifinală se întâlnesc portughezii de la AM Madeira Andebol SAD și grecii de la A.E.K. Athens HC.