Cu Pietricica în talpă, Petrolul pierde cadențaDan Duta / Mediafax Foto
10 Mar 2014

Cu Pietricica în talpă, Petrolul pierde cadența

Petrolul Ploiești s-a deplasat la Piatra Neamț sub presiunea rezultatului de ieri de sub Feleac. Pentru a se menține în plasa liderului, era necesară o victorie în fața celor de la Ceahlăul. Meciul se pare că nu a trezit un interes prea mare publicului, prezent în număr destul de mic, aproximativ 3.000 de spectatori.

Cei prezenți nu au asistat la prea multe faze de poartă în prima repriză, în schimb au văzut o intrare de K1 a lui Pablo de Lucas, care i-a ”mângâiat” cu crampoanele bărbia lui Onciu și apoi i le-a pus pe piept nemțeanului. Istvan Kovacs a scos imediat cartonașul roșu la faza din minutul 28 și gazdele puteau respira mai ușurate. Mutu se zbate încercând mult și multe, dar lipsește finalizarea. Gerson reia în minutul 62 cu capul puțin peste transversală și tot el este protagonistul unei faze în care gazdele au solicitat penalty pentru henț, în minutul 67. În pofida faptului că evoluează în inferioritate, ploieștenii sunt cei care dictează ritmul jocului și sunt mai ofensivi. Tamuz, Mutu și Hoban, cu cea mai mare ocazie ratată din 2 metri în minutul 90, au încercat să încline balanța, dar gazdele s-au apărat precis și au avut și șansa de partea lor.

Ceahlăul Piatra Neamț – Petrolul Ploiești 0-0 a fost scorul final pe un teren greu, care și-a pus întrucâtva amprenta pe calitatea jocului. ”Găzarii” egalează Astra la puncte (45) și stau pe podium, în continuare, în timp ce nemțenii au 30 de puncte și staționează la jumătatea clasamentului.

Ceahlăul Piatra Neamț (antrenor Costel Ilie): Calancea - Dumitraş, Cînu, A. Marc (min. 72 Ichim), Vaidas - Vl. Achim, Onciu - Ad. Gheorghiu, L. Garcia (min. 80 E. Jula), Chitoşcă (min. 75 M. Constantinescu) - Golubovici

Alte rezerve: Jovici, L. Cazan, Ntambwue, Popadiuc.

Petrolul Ploiești (antrenor Cosmin Contra): Pecanha - Alcenat, Hoban, Gerson, Guilherme - De Lucas, Romario - Walter (min. 56 Zicu), Albin (min. 63 Tamuz), Teixeira (min. 76 Mustivar) - Mutu

Alte rezerve: Bornescu, Beţa, Priso, Manasse