Costel Pantilimon a luat titlul în AngliaAFP / Mediafax Foto
11 Mai 2014

Costel Pantilimon a luat titlul în Anglia

Astăzi a avut loc ultima etapă a campionatului englez de fotbal, Premier League. Manchester City s-a impus cu 2-0 în fața celor de la West Ham United, pe teren propriu. Grație acestui succes, Manchester City și-a conservat avansul de două puncte în fața lui Liverpool și a câștigat astfel campionatul. Pe banca de rezerve s-a aflat și portarul român Costel Pantilimon, care a fost desemnat campion, pentru că a apărat în acest sezon în 7 meciuri.

Acum doi ani, când Manchester City a mai luat un titlu, Pantilimon nu a fost decorat deoarece a jucat în mai puțin de 10 meciuri în acea stagiune. Federația Engleză de Fotbal a luat decizia de a reduce numărul minim de meciuri la 5, astfel că Pantilimon este campion al Angliei.

Rivala Liverpool, care avea șanse matematice la titlu, a învins Newcastle cu 2-1, într-un meci în care toate golurile au fost marcate de cormorani. Fundașul slovac Skrtel a marcat în proprie poartă pentru deschiderea de scor. Skrtel este, de altfel, nefericitul posesor al unui record de patru autogoluri în acest sezon.

În repriza secundă, Liverpool a marcat două goluri în două minute și s-a despărțit cu victorie de minunatul public de pe Anfield Road.