Hochei
Corona rămâne în cărți pentru playoffSportPictures.eu
16 Feb 2014

Corona rămâne în cărți pentru playoff

ASC Corona a întâlnit pe gheața patinoarului ”Olimpic” din Brașov pe ungurii de la Dab Docler, liderul la zi al Ligii Mol. Pentru a păstra șanse la un loc de playoff, brașovenii aveau nevoie de o victorie, pe care au și obținut-o cu scorul de 5-3 (1-2, 4-0, 0-1) la capătul unui meci de bună factură.

Dab Docler a deschis scorul în minutul 7:34 prin Nagy Richárd, ajutat de Szappanos Dávid, și și-a dublat avantajul în minutul 12:04 prin autorul assist-ului de la primul gol la o pasă a lui Somogyi Balázs. Evgenii Pysarenko reduce din handicap în minutul 15:54 pe o superioritate numerică. În debutul reprizei secunde, cu un om mai puțin pe gheață, brașovenii aduc egalitatea pe tabelă prin Ivan Dornicîn minutul 20:31 și anunță o repriză de excepție pentru suporterii lor. Zsolt Molnár aduce ”lupii” în avantaj pentru prima dată în minutul 24:50 cu sprijinul lui Martin Saluga, iar scorul devine 4-2 după numai 9 secunde de joc după o reușită fulger a lui Roberto Gliga. Scorul reprizei este fixat de Kevin Wehrs în minutul 32:17. În ultima treime de joc, Dab Docler a încercat revenirea, însă nu a putut decât să micșoreze diferența la două goluri prin reușita de 5-3 a lui Andrew Contois din minutul 55:40, în superioritate numerică pe gheață.

La Miercurea Ciuc, suporterii veniți în patinoarul ”Vakar Lajos” au avut parte de o dezamăgire, HSC din localitate fiind învinsă de echipa ungară Miskolci Jegesmedvék cu scorul de 0:3 (0:2, 0:0, 0:1). Ca urmare a acestui rezultat, Corona se apropie la două puncte de HSC Miercurea Ciuc, ocupanta locului 4, ultimul care permite accesul în playoff-ul Ligii MOL.

În alt meci al zilei, slovacii de la HC Nové Zámky au dispus categoric de ungurii de la Ferencváros cu 9-2 (2-0, 3-2, 4-0).