Hochei
Corona confirmă, HSC Miercurea Ciuc infirmă
05 Ian 2014

Astăzi s-a desfaşurat o nouă etapă din maratonul hocheistic numit Liga Mol. Cele două formaţii româneşti angrenate în competiţie au avut prestaţii diferite şi rezultate pe masură.

În timp ce Corona se menţine în lupta pentru primele locuri, câştigând în deplasarea de la Ferencvaros cu scorul de 4-1 (pe reprize 0-1, 0-0, 4-0), HSC-ul din Miercurea Ciuc pierde tot mai mult teren, fiind învinsă şi de Miskolci cu scorul de 3-5 (pe reprize 0-3, 1-0, 2-2).

În meciul de la Budapesta, gazdele au început mai bine (gol în min. 12.06sec) şi au condus pe tabelă până în repriza a treia, când braşovenii au reuşit egalarea (Antal în min. 40.20 sec) şi apoi s-au dezlănţuit, marcând de încă trei ori până la final (Tivadar în min. 48.06sec, Saluga iîn min. 50.14sec, din nou Saluga în min. 59.51 sec).

Partida desfăşurată pe terenul celor de la Miskolci a fost diametral opusă, gazdele punctând de 3 ori în prima repriză (min. 7.34sec, min. 10.34 sec, min. 17.25 sec) şi asigurându-şi un avantaj ce a fost imposibil de recuperat de către ciucani (care au mai înscris în repriza a doua, min. 32.38sec şi în ultima, min. 45.35 sec şi min. 55.46 sec).