Hochei
Corona a învins a treia oară într-o săptămână Sport Club Miercurea CiucAttila Szabo / Mediafax Foto
27 Dec 2014

Corona a învins a treia oară într-o săptămână Sport Club Miercurea Ciuc

Pe 26 decembrie, a doua zi de Crăciun, în Liga Mol s-a desfășurat o nouă partidă între cele două echipe românești înscrise în competiție. Corona Brașov a câștigat al treilea meci într-o săptămână, împotriva rivalilor de la Sport Club Miercurea Ciuc.

Corona se impusese anterior în finala Cupei României, cu 3-2 și tot în Liga Mol, la Miercurea Ciuc, cu 4-1. De data aceasta, brașovenii au învins cu scorul de 3-2 (1-1, 1-0, 1-1).

Ciucanii au deschis scorul prin Satek, în superioritate, în minutul 2, dar gazdele au reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, prin Klouda. În repriza de mijloc, Mihály Arpad a înscris fructificând o superioritate pentru brașoveni, iar după 40 de minute hocheiștii de sub Tâmpa aveau un minim avantaj.

Ultima perioadă a mai adus câte un gol pentru fiecare tabără. Saluga a făcut 3-1, pentru ca Huba Bors, din nou în superioritate, să închidă tabela pentru ciucani.

Scor final 3-2 în favoarea formației brașovene, care își continuă cursa spre semifinalele Ligii Mol.

sursa: rohockey.ro