Hochei
Corona Braşov, irezistibilă în Liga MOL
21 Ian 2014

După bătălia locală dintre Miercurea Ciuc şi Corona desfăşurată în etapa trecută a Ligii MOL, câştigată in-extremis de braşoveni cu 4-3, pentru aceștia din urmă a venit rândul unui alt examen important în lupta pentru accederea în semifinalele competiţiei. Adversarul de ieri, Miskolci Jegesmedvék, a fost unul de calibru, cel puţin prin prisma locului ocupat în clasamentul general (locul doi cu 72 de puncte).

Hocheiştii braşoveni s-au pus pe treabă şi din viteza patinelor au scris în prima repriză un foarte fericit 3-0 prin golurile semnate Csanad Fodor (minutul 10:57), Martin Saluga (minutul 12:45) şi Levente Zsok (minutul 19:18).

A doua repriză a consemnat egalitate atât pe tabelă (1-1) cât şi la împărţirea punctelor de penalitate (4 minute-4 minute). Gazdele au început cu acelaşi stil ofensiv şi au reuşit în minutul 37:08 să concretizeze superioritatea numerică din acel moment, din nou prin Levente Zsok, însă bucuria lor nu a durat mult, maghiarii replicând un minut mai târziu, tot în superioritate, prin Roland Hajos (minutul 38:49).

Ultima parte a jocului a fost şi cea mai spectaculoasă, atât prin încrâncenarea cu care cele două echipe s-au angajat în joc cât şi prin evoluţia scorului. Mai întâi au punctat braşovenii în minutul 51:14 prin Roberto Gliga, apoi oaspeţii au restabilit egalitatea reprizei un minut mai târziu prin Jordan Benett (minutul 52:28), care a fructificat o superioritate. Braşovenii au reacţionat imediat şi au ridicat scorul la 6-2, Tivadar combinând cu Fodor Csanad în minutul 53:43 pentru ca oaspeţii să nu renunţe la luptă şi să înscrie din nou prin acelaşi Jordan Benett în minutul 56:20, din nou echipa maghiară aflându-se in superioritate! De remarcat faptul că toate reuşitele acestei reprize au fost consemnate în ultimele 10 minute, ceea ce demonstrează faptul că spectacolul din teren a avut notă de trecere pentru cei 1500 de spectatori prezenţi la patinoarul din Braşov.

Scorul final a fost Corona Brașov - Miskolci Jegesmedvék 6-3 (3-0, 1-1, 2-2), victorie foarte importantă pentru un loc de top ocupat la finalul sezonului regulat.

În urma acestui rezultat Corona Braşov urcă pe locul trei in clasamentul general, clasament care arată astfel: