Cupa Davis: Copil, aproape de surprizăDan Tautan / Mediafax Foto
15 Iul 2016

Cupa Davis: Copil, aproape de surpriză

Prima zi a întâlnirii de Cupa Davis dintre România și Spania ce se desfășoară la Cluj a debutat cu un meci foarte strâns, adjudecat după set decisiv de către Feliciano Lopez în detrimentul lui Marius Copil. 7-6 (4), 5-7, 6-4, 3-6, 6-3 este rezultatul final înregistrat după trei ore și 40 de minute de luptă exemplară a arădeanului, care a fost foarte aproape de o victorie ce deschidea poarta speranțelor pentru publicul român.

Din păcate, Adrian Ungur a cedat categoric în trei seturi în fața lui Roberto Bautista-Agut, spaniolul impunându-se cu 6-3, 6-2, 6-1.

Mâine va avea loc partida de dublu ce îi opune pe Horia Tecău și Florin Mergea perechii formate din Marc Lopez și Pablo Carreno, iar duminică sunt programate ultimele partide de simplu Marius Copil - Roberto Bautista, respectiv Adrian Ungur - Feliciano Lopez.