Conference League: Înfrângere la debutCiprian Petcut / SportPictures.eu
16 Sep 2021

Conference League: Înfrângere la debut

CFR Cluj debutează cu stângul în grupa D a Conference League, trupa pregătită de Dan Petrescu fiind învinsă de formația cehă Jablonec la capătul unui joc în care Bălgrădean a fost înger și demon pentru campioana României.

Portarul a avut o intervenție excelentă în minutul 22 la un șut din mijlocul careului trimis puternic de Zeleny, faza rezultând ca urmare a incapacității fundașilor clujeni de a respinge un balon centrat foarte bine pe linia de 6 metri din corner. Acest corner a venit tot în urma unei intervenții a lui Bălgrădean la șutul cu pământul trimis de Pilar, mijlocașul gazdelor intrând în posesia balonului după ce Manea a pierdut controlul acestuia în propria jumătate de teren.

Fără a consemna vreo ocazie importantă în dreptul clujenilor în prima repriză, după pauză gazdele reușesc deschiderea scorului cu largul concurs al lui Bălgrădean și al lui Camora. În minutul 49 portarul clujenilor a ieșit pe sub balon la o minge centrată din flancul stâng, Camora a încercat să-l păcălească pe arbitrul albanez Enea Jorgji și să îndepărteze cu mâna balonul ce se îndrepta spre plasă, dar s-a ales cu cartonaș roșu și un penalty în favoarea gazdelor. Pilar a transformat fără probleme și CFR Cluj, rămasă în 10, a forțat atât cât a putut egalarea. Bouhenna putea să înscrie în minutul 65, dar reluarea sa fără intensitate a balonului centrat din lovitură liberă de Bordeianu i-a oferit prilejul portarului Honus de a se remarca cu un reflex ce a trimis balonul în corner, apoi în minutele de prelungiri ale partidei Costache a trimis pe lângă poartă un balon primit în fața buturilor adverse.

Jablonec se impune în această primă etapă, în timp ce în cealaltă partidă a grupei danezii de la Randers au remizat pe teren propriu cu olandezii de la AZ Alkmaar, scor 2-2. Etapa a doua programează peste două săptămâni partidele CFR Cluj – Randers şi AZ Alkmaar – Jablonec.

Jablonec – CFR Cluj 1-0 (0-0)

A marcat: Pilar (min. 52 pen.)

Jablonec (antrenor Petr Rada): Honus – Holik, Kubista, Zeleny, Krob – Plestil (min. 77 Martinec), Houska (min. 88 Vanicek), Povazanec, Kratochvil (min. 90+4 Hubschman), Pilar (min. 76 Malinsky) – Dolezal (min. 76 Nespor)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Cr. Manea, Burcă, Cestor, Camora – Deac (min. 61 Boateng), Bordeianu, Culio (min. 56 Bouhenna) – Omrani, Debeljuh (min. 80 Păun), Petrila (min. 61 Costache)