Clujenii sparg lacătul sârbescDan Horia Tautan / Mediafax Foto
24 Iul 2014

Clujenii sparg lacătul sârbesc

CFR Cluj reușește după un meci pe muchie de cuțit să obțină calificarea în turul 3 preliminar al Europe League. Returul de la Jagodina a fost la fel de greu cum era așteptat după meciul criptic jucat săptămâna trecută sub Feleac. Miriuță a avut de rezolvat o problemă complicată, însă, așa cum se întâmplă de foarte multe ori în fotbal, inspirația tehnicienilor rezolvă simplu cele mai complicate situații.

Pornind mai bine meciul, CFR Cluj semnează ocazii prin Tade și Florin Costea, dar gazdele au cea mai importantă ocazie a primei reprize în minutul 40 la lovitura de cap a lui Jakimovski respinsă magistral de Felgueiras.

După pauză jocul trenează și lipsesc ocaziile mari de poartă, prima dintre ele apărând în minutul 65 când din nou Felgueiras se remarcă respingând mingea de pe capul lui Susnjar. La doar patru minute distanță Miriuță operează prima schimbare, introducându-l pe Guima în locul lui Florin Costea. Portughezul își face simțită prezența în jocul echipei sale la numai 5 minute de la intrarea în joc cu o incursiune în careul advers, iar în minutul 81 reușește să înscrie unicul gol al partidei la capătul unei acțiuni prelungite în careul mic al echipei sârbe.

FK Jagodina – CFR Cluj 0-1 (0-0) este rezultatul ideal pentru calificarea ardelenilor, următorul adversar fiind echipa din Belarus Dinamo Minsk.

FK Jagodina (antrenor Mladen Dodic): Djuricic - Milinkovic, Simac, Gasic, Filipovic - Cvetkovic, Djuric (min. 86 Martinovic), Mitosevic - Arsenijevic, Susnjar (min. 86 Stoicev), Jakimovski (min. 62 Lepovic)

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă): Felgueiras - Susic, Larie, Rada, Camora - Sulley, Monroy - Deac (min. 90+2 Jakolis), Negruţ (min. 85 Christian), Fl. Costea (min. 69 Guima) - Tade