powered by Team Sales
Chiricheș, eliminat din Cupa ItalieiAlexandru Hojda / Mediafax Foto
20 Ian 2016

Chiricheș, eliminat din Cupa Italiei

Marți seară a avut loc meciul contând pentru sferturile de finală ale Cupei Italiei care le-a opus pe Napoli și Inter Milano. Scorul final a fost 2-0 în favoarea milanezilor, care astfel s-au calificat în semifinalele competiției.

La Napoli, Chiricheș a fost titular integralist, pe postul de fundaș central. El are o oarecare parte de vină la ambele goluri. La prima reușită a celor de la Inter nu a atacat omul cu mingea, iar apoi, în prelungirile meciului, el a încercat o preluare pe piept în careul advers. Cum acest procedeu tehnic l-a trădat, a lăsat spațiu în apărare, iar pe contraatac, Inter a majorat diferența.

Napoli este pe prima poziție în Serie A, dar l-a pierdut pentru următoarea rundă pe belgianul Mertens, eliminat după un cumul de două cartonașe galbene. Atacantul napoletan a luat al doilea avertisment după o simulare în careu.