Champions League: Victorie importantă, speranțe de calificare pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Iul 2017

Champions League: Victorie importantă, speranțe de calificare pentru Viitorul

Campioana României a pășit cu dreptul în turul 3 preliminar al Champions League după o victorie binemeritată la Ovidiu cu ciprioții de la APOEL Nicosia. Cu e expresie în joc total diferită față de partida din campionat de la Cluj, FC Viitorul a emanat maturitate în duelul cu echipa ce are în palmares o prezență în sferturile de finală ale Champions League în urmă cu cinci ani și a participat în ultimii patru ani de trei ori în grupele Europa League și o dată în cele ale primei competiții continentale.

Fără să se lase impresionați de cartea de vizită a ciprioților, elevii lui Gheorghe Hagi au intrat montați în meci și au pus presiune pe formația adversă în primele minute de joc. Cicâldău a fost aproape de o reușită în minutul 5, însă Rueda a respins din fața porții, pentru ca patru minute mai târziu oaspeții să încerce poarta lui Rîmniceanu, dar șutul lui Vinicius nu a pus mari probleme portarului campioanei României. După un sfert de oră de joc Benzar încheie o acțiune personală cu un șut ce nu prinde cadrul porții, apoi Țucudean rămâne față în față cu Waterman, dar fundașul Rueda are o nouă intervenție salutară și îl blochează pe vârful Viitorului. Brazilianul în vârstă de 34 de ani cu cetățenie belgiană Igor de Camargo a ieșit la rampă cu două acțiuni ce au mutat atenția în careul Viitorului, fostul jucător de la Genk, Standard Liege și Borussia Moenchengladbach șutând din întoarcere în minutul 23 și execuția sa din minutul 30 fiind blocată de Rîmniceanu. Benzar are un șut deviat un minut mai târziu, iar Țîru semnează ultima ocazie a primei reprize și cea mai mare, reluarea sa cu capul după un corner de pe partea dreaptă trecând milimetric pe lângă rădăcina barei din dreapta lui Waterman.

În partea a doua a jocului Hagi face două schimbări și îi scoate pe Marius Constantin și Herea pentru a-i arunca în luptă pe Vînă și Dani Lopez, ocaziile apărând însă din partea lui Țucudean, aflat în bună dispoziție de joc. În minutul 55 el este deposedat de Milanov după ce nu și-a făcut pașii, apoi două minute mai târziu îl pune la muncă pe Waterman cu un șut de la limita careului de 16 metri, portarul olandez al oaspeților reușind să trimită în corner. Golul apare în cele din urmă în minutul 75 după o execuție de generic a lui Ganea, cel care a șutat din lovitură liberă de la peste 25 de metri direct în vinclul din stânga lui Waterman, rămas pe linia porții fără să schițeze vreun gest. Nouă minute mai târziu Florinel Coman își încearcă norocul cu un șut ce trece peste transversală, apoi partida se încheie cu o decizie contestată de public a arbitrului care i-a acordat al doilea galben lui Țucudean pentru o intrare neglijentă, dar involuntară asupra portarului oaspeților ieșit să respingă balonul din afara careului de 16 metri.

S-a încheiat FC Viitorul – APOEL Nicosia 1-0 (0-0), o victorie mare care trebuie apărată în meciul de miercurea viitoare în deplasarea din Insula Afroditei.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Ţîru, M. Constantin (min. 46 Vînă), C. Ganea - Benzar, Nedelcu, Cicâldău - Chiţu (min. 66 Fl. Coman), Ţucudean, Herea (min. 46 D. Lopez)

APOEL Nicosia (antrenor Mario Been): Waterman - Milanov, Merkis, Rueda, Lago - Bertoglio, Vinicius (min. 86 Artymatas), N. Morais, Ebecilio (min. 72 Vander) - Oar - De Camargo