Campionatul Mondial: România - Slovenia 31-28Sorin Pană / SportPictures.eu
04 Dec 2017

Campionatul Mondial: România - Slovenia 31-28

România a obținut a doua victorie în Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, 31-28 (14-14) cu Slovenia.

Slovenia a început mai bine meciul, având în prima repriză chiar și avantaj de cinci goluri, 11-6 și 12-7. La 13-10 pentru slovene, România a reușit o serie de trei goluri la rând și a restabilit egalitatea, 13-13, rezultatul la pauză fiind și el tot egal, 14-14.

România a dominat partea secundă, în care Slovenia nu a mai condus deloc pe tabelă. Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin a avut mult timp avantaj de unu-două goluri. Finalul a fost unul dramatic, după ce s-a restabilit egalitatea, 26-26. România a marcat de două ori la rând (28-26), slovenele au redus din diferență (28-27), dar România a mărit ecartul la trei goluri (30-27), tranșând soarta partidei, câștigată cu 31-28.

Cristina Neagu, cu 11 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre.

Tot duminică s-au jucat partidele Franța - Angola 26-19 și Paraguay - Spania 15-32. În urma acestor rezultate, România ocupă locul al doilea în grupă, cu 4 puncte, fiind depășită la golaveraj de Spania.

Marți sunt programate partidele Slovenia - Angola, Franța - Paraguay și România - Spania. Primele patru clasate se califică în optimile de finală.