powered by Ariston
Calificare aproape rezolvatăSportPictures.eu
15 Feb 2014

Calificare aproape rezolvată

Reprezentativa de polo a României a întâlnit astăzi în meci tur contând pentru barajul de calificare la Campionatul European de la Budapesta, formaţia similară a Marii Britanii, pe care a învins-o cu un categoric 18-7 ( 3-2, 4-2, 6-2, 5-1), luând astfel o serioasă opţiune în vederea participării la competiţia continentală de anul acesta.

Poloiştii noştri, conduşi de noul antrenor sârb Dejan Stanojevic, au avut un start de partidă greoi, fiind conduşi cu 2-1 după ce reuşiseră să deschidă scorul, britanicii punând probleme serioase în prima repriză, câştigată totuşi de tricolori cu 3-2. Sfertul doi a însemnat descătuşarea  pentru reprezentativa României, care a punctat de 3 ori fără a primi gol, fixând tabela înainte de jumătatea partidei la un 7-4 mult mai aproape de valoarea celor două echipe.

Ultimele două reprize au însemnat un recital de goluri pentru poloiştii noştri, aceştia terminând partida en-fanfare cu un total de 18 goluri marcate şi doar 7 primite, victorie concludentă ce rezolvă în mare masură ecuaţia echipei calificate la Campionatul European.

Pentru echipa noastră au marcat Nicu Diaconu - 6 goluri, Daniel Teohari – 3 goluri, Cosmin Radu – 2 goluri, Alex Matei – 2 goluri, Tiberiu Negrean – 1 gol, Andrei Creţu – 1 gol, Alex Ghiban – 1 gol, Andrei Buşilă – 1 gol, Ramiro Georgescu – 1 gol, în timp ce la oaspeţi au înscris Joe O'Regan - 3 goluri, Jack Waller – 2 goluri şi Ciaran James – 2 goluri.

Returul se va disputa pe 1 martie la Sunderland, echipa calificată urmând să se alăture celor cinci câştigătoare din partidele Ucraina-Spania, Slovacia-Croaţia, Georgia-Turcia, Franţa-Malta şi Olanda-Rusia.