Calificare aproape compromisăMircea Rosca / Mediafax Foto
02 Mar 2014

Calificare aproape compromisă

Sâmbătă,1 martie, în Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca, U Jolidon Cluj a disputat turul sferturilor de finală din EHF Cup în compania formaţiei maghiare Fehervar. Din păcate, fetele noastre nu şi-au făcut un cadou de ziua lor, pierzând fără drept de apel cu scorul de 21-28, la pauză 10-14.

Gazdele au intrat greu în partidă şi până în minutul 11 s-au văzut conduse cu 6-1, diferenţa majorându-se până în minutul 25, când Fehervar avea deja 14-5. Elevele lui Horaţiu Paşca au marcat 5 goluri la rând pe final de repriză, reuşind să se apropie la 4 goluri: 10-14 la pauză.

Echipa clujeană a jucat ceva mai bine după pauză, dar handbalistele noastre nu au reuşit să se apropie la mai puţin de 3 goluri pe tabela de marcaj. Din minutul 53, când scorul era 20-23, clujencele au cedat fizic şi au încasat cinci goluri la rând, reuşind să înscrie doar o singură dată, pierzând astfel partida cu 21-28.

Misiunea ardelencelor în returul ce va avea loc pe 9 martie în Ungaria se anunţă aproape imposibilă, formaţia maghiară dovedindu-se un adversar redutabil iar scorul înregistrat pe teren propriu fiind un handicap important.

Formaţia nostră a jucat în componenţa: Cristina Enache, Ana Maria Măzărean - Mihaela Ani Senocico (4 goluri), Florina Chintoan (4), Ştefania Florea (1), Irina Ivan, Cristina Laslo, Raluca Mihai (2), Magdalena Paraschiv (1), Laura Popa (4), Andreea Tetean (3), Simona Vintilă (2).

De la unguroaice, care sunt antrenate de danezul Pal Oldrup Jensen, s-au remarcat Tamara Tilinger cu 8 goluri, Szabina Mayer (7) şi Virag Vaszari (5).