Calcule confirmateSportPictures.eu
21 Mai 2014

Calcule confirmate

Cele mai detaliate calcule pentru evitarea retrogradării care le includeau pe cele două protagoniste ale meciului de la Mediaș indicau o singură constantă: ”X” obligatoriu pentru rezultatul din teren.

Gazdele de la Gaz Metan au prima mare ocazie în minutul 13 când Iacob este poziționat foarte bine și scoate de sub transversală mingea trimisă cu capul de Robertson. Brașovenii replică prin Cristea, tot cu o lovitură de cap, de data aceasta dintr-un corner, iar balonul trimis la colțul lung de vârful echipei de sub Tâmpa trece pe lângă bara din dreapta lui Pleșca.

Pauza le găsește la egalitate pe Gaz Metan și FC Brașov, însă la 3 minute de la reluare Vitinho trece în viteză pe lângă un Machado apatic și șutează din unghi pentru a-l învinge pe Iacob. La acest scor FC Brașov era retrogradată și numai egalarea îi mai salva. Paradoxal, echipa mai dinamică este Gaz Metan, însă în minutul 76 golul apare și la poarta cealaltă. Georgian Păun pătrunde pe partea dreaptă, centrează pe linia de 6 metri, mingea trece pe lângă patru fundași, Pleșca nu intervine decis și Cristea reia nestingherit de la bara a doua în plasă spre satisfacția galeriei brașovene.

Până la final nimic nu mai contează și Gaz Metan – FC Brașov 1-1 (0-0) este meciul care le oferă ambelor echipe biletele pentru ediția viitoare a Ligii 1.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristi Dulca): Pleşca - Trtovac, Frăsinescu, Muth, C. Petre - Al. Muntean, Tahar (min. 67 Todea), Fl. Dan, R. Avram  (min. 56 Llullaku) - Robertson (min. 46 Bawab), Vitinho

Alte rezerve: Vîtcă, Mach, Covaciu, Djalo

FC Braşov (antrenor Cornel Țălnar): Fl. Iacob - B. Străuţ, Diogo Santos (min. 90+2 Leko), R. Machado, Ionescu - Mateiu, B. Madeira - Buga (min. 46 Aganovici), Şt. Grigorie (min. 89 Dias), Păun - A. Cristea

Alte rezerve: Mutu, Serginho, Moraru, Ciocîlteu