CSM București, victorioasă în Cupa EHFAndreea Alexandru / Mediafax Foto
19 Mar 2016

CSM București, victorioasă în Cupa EHF

Echipa masculină de handbal CSM București a învins formația spaniolă Helvetia Anaitasuna cu scorul de 27-24 (16-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF.

După două remize pe teren propriu, 25-25 cu Chambery Savoie Handball și 27-27 cu Ystads IF, elevii lui Zvonko Sundovski au reușit să obțină prima victorie în faza grupelor la capătul unui meci pe care l-au controlat de la jumătatea primei reprize, atunci când au rupt echilibrul de pe tabelă și s-au distanțat de la 6-6 la 10-6 în interval de 5 minute.

Pentru învingători au marcat Negru – 7, Humet – 5, Rotaru – 4, Kostadinovic și Mojsovski – câte 3, Milosevic – 2, Constantinescu, Marjanac și Stamate – câte 1 gol.

Grație acestui succes, CSM rămâne în cărți pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției. Pentru a obține această performanță au nevoie ca în ultima rundă să învingă în deplasare liderul grupei, iar Ystads IF să piardă în Spania cu Helvetia Anaitasuna.