Volei
CSM Bucureşti, victorie cu iz de surprizăSportPictures.eu
15 Feb 2014

CSM Bucureşti, victorie cu iz de surpriză

Programul etapei a 19-a din Divizia A1 la volei feminin a mers înainte, după orarul afişat de Federaţia Română de Volei: astăzi, 15 februarie, patru meciuri, unul la prânz, trei seara, de la ora 18:00.

S-au înregistrat doar victorii de 3 puncte, două pentru gazde, două pentru oaspete, toate pentru formaţii care şi-au apărat blazonul locurilor de play-off.

Ştiinţa Bacău a cedat doar setul de încurajare (primul) în deplasarea de la Craiova, set care a rămas şi cel de onoare. Cu 54 de puncte, moldovencele privesc de sus restul plutonului.

SCM U. Craiova - Ştiinţa Bacău 1-3 (25-23, 11-25, 11-25, 9-25).

Deşi vecine de clasament, locul 7 vs. locul 6, s-a jucat într-un singur sens, spre jumătatea fetelor din Piatra Neamţ. CSM Târgovişte este peste linie, gazdele rămân sub linie, cu doar 3 etape rămase în retur.

VC Unic LPS Piatra Neamţ - CSM Tîrgovişte 0-3 (15-25, 22-25, 20-25).

Singurul meci dintre două echipe din primele şase a fost extrem de disputat, oaspetele venind la Bucureşti nu în excursie, ci pentru puncte. După primul set, se întrevedea succesul lor, poate şi pentru că aveau peste 15 puncte în faţa bucureştencelor. CSM a a vut un plus de ambiţie, un plus de dăruire şi un plus… pe tabelă în următoarele trei seturi:

CSM Bucureşti - CS Volei Alba-Blaj 3-1 (21-25, 25-18, 25-18, 25-20).

Un meci inechitabil din start şi fără miză contabilă în clasament. Medicina face parte deja din play-off, iar CSM Lugoj din play-out.

CSU Medicina Tîrgu Mureş - CSM Lugoj 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)

Reamintim rezultatul primei partide, jucate ieri.

ACS Penicilina Iaşi - Dinamo Romprest Bucureşti 0-3 (22-25, 11-25, 14-25).