CSM Bucureşti produce surprizaSportPictures.eu
27 Ian 2014

CSM Bucureşti produce surpriza

În ultimul meci al etapei cu numărul 14 din Liga Naţională de handbal masculin, desfăşurat duminică 26 ianuarie,s-au întâlnit CSM Bucureşti, aflată pe ultimul loc al clasamentului înaintea acestei partide şi HC Odorhei , o aspirantă la poziţiile de play-off.

Primele minute ale meciului au reprezentat şi primul semnal de alarmă, gazdele jucând neaşteptat de bine şi conducând pe tabelă până la jumătatea reprizei, când HC Odorhei şi-a adus aminte ce aspiraţii are, a reuşit să egaleze şi apoi a preluat conducerea, pauza găsindu-i cu un avans de patru goluri, 12-16, rezultat logic având în vedere poziţia în clasament.

În partea secundă, oaspeţii au continuat să joace bine, să se distanţeze pe tabelă, însă spre finalul reprizei au redus turaţia motoarelor şi asta i-a costat, bucureştenii egalând la 25 când mai erau 5 minute înainte de fluierul de sfârşit al partidei. Mai mult, gazdele au înscris prin Rotaru şi au avut apoi atac de 27-25, ratat însă de Racotea, în cele din urmă cei din Odorhei reuşind să restabilească egalitatea prin Majnov, 26-26, scor cu care s-a şi terminat acest meci interesant.

În urma acestui rezultat HC Odorhei rămâne pe locul 6 al clasamentului, cu 25 de puncte în timp ce CSM Bucureşti urcă un loc graţie acestui punct câştigat, părăsind ultima poziţie

Clasamentul dupa 14 etape (cu partida HCM Constanţa-Ştiinţa Bacău amânată din cauza condiţiilor meteo) arată astfel:

LOC ECHIPA JOC. V. EG. INF. G.M. G.P. PCT.